Middle School Results

>> Download Middle School Results (pdf)

Click on the column heading to sort by event, student/team, or school.
EventPlaceStudent/TeamSchool
Biotechnology1Aaron Pan & Siddhartha SuebanEdmond - Heartland
Biotechnology2Sarah Semere, Aiswarya Ajesh, & Karen RiceEdmond - Heartland
Biotechnology3Jayden Courtney, Lexi Martin, & Noah SchmidtCommerce
Biotechnology4Emily Grove & Natasha HinamanBlackwell
Biotechnology5Rohit Reddy & Luke GilchrestYukon
Biotechnology6Gavin Wright & Sara StevensCarnegie
Career Prep1Daylen PettyFrontier
Career Prep2Saharsh ShubhamEdmond - Cheyenne
Career Prep3Hope HendersonBlackwell
Career Prep4Sarah SemereEdmond - Heartland
Career Prep5Jacob LawleySand Springs - Clyde Boyd
Career Prep6Elora JohnsonEdmond - Cheyenne
Career Prep7Andy TranEdmond - Cheyenne
Career Prep8Eva WymerEdmond - Sequoyah
Career Prep9Austin VinallEdmond - Cheyenne
Career Prep10Gabrielle BeardNorman - Whittier
Challenging Technology Issues1Lauren Patton & Setayesh KazempoorEdmond - Cheyenne
Challenging Technology Issues2Sydney Maupin & Christian WidenerBlackwell
Challenging Technology Issues3Samantha Vowell & Chloe WhitsittBlackwell
Challenging Technology Issues4Luci Wright & Trysten RittbergerYukon
Challenging Technology Issues5Elora Johnson & Ellie RobertsonEdmond - Cheyenne
Chapter Team1ClaremoreClaremore
Chapter Team2OologahOologah
Children's Stories1Oologah
Children's Stories2BridgetEdmond - Heartland
Children's Stories3Ellie Robertson, Soumya Yennapu, & Elizabeth WattersEdmond - Cheyenne
Children's Stories4Berkley & KateEdmond - Heartland
Children's Stories5Ashlyn BurkeYukon
Children's Stories6Hayleigh HolstedCarnegie
Coding1Aaron Hubhachen & Ella DierlamStillwater JH
Coding2Evan Esker & Shane SaltusNorman - Whittier
Coding3Eon Lim & Jack LiEdmond - Cheyenne
Coding4Tristan Christy & Joel VillasenorStillwater MS
Coding5Ava Williams & Alex McAlisterFrontier
Coding6Shelby Counterman & Benjamin WhiteClaremore
Coding7Kegan Fernandez & Gavin WrightCarnegie
Coding8Jeremiah EdensClaremore
Creed1Adriana ManzanaresCarnegie
Creed2Ethan WeaverClaremore
Creed3Chaynne HornCarnegie
Creed4Adele WilsonClaremore
Creed5Norah ScarbroughAlva
Creed6Kylie JacksonCarnegie
Creed7Angela CardenasCarnegie
Creed8Sydney MaupinBlackwell
Creed9Julius CardonitaAlva
Creed10Jamie MolinaFrontier
Digital Photography1Matthew MorrisonEdmond - Heartland
Digital Photography2Lathen WestArnett
Digital Photography3Tina BuiMustang - North
Digital Photography4Chaynne HornCarnegie
Digital Photography5Kushagra RawaiEdmond - Heartland
Digital Photography6Nicolette JohnsonEdmond - Cheyenne
Digital Photography7Grady GilbertEdmond - Heartland
Digital Photography8Kylee CrisswellYukon
Digital Photography9Matison McConnellBlackwell
Digital Photography10Alex GardnerNorman - Whittier
Dragster1Dylan CookCommerce
Dragster2Eon LimEdmond - Cheyenne
Dragster3Jacob LawleySand Springs - Clyde Boyd
Dragster4Trystan RittbergerYukon
Dragster5Jozie JamesonCommerce
Dragster6Noah SchmidtCommerce
Dragster7Jackie MedinaCommerce
Dragster8Logan McIntyreStillwater MS
Dragster9Oologah
Drone Technology1Devin Eiseman & Kallie WilliamsMustang - North
Drone Technology2Ava Williams & Alex McAlisterFrontier
Drone Technology3Maddox Rice & Colton DrummondHominy
Drone Technology4Benjamin Albrecht & Christopher FalleEdmond - Sequoyah
Drone Technology5Titus Murray & Conner HambrightHominy
Drone Technology6Vivian McNeely & Maddox ThompsonNorman - Whittier
Drone Technology7Kylee Ruff & Ali SneathFrontier
Drone Technology8Nathan Roberts & Dylan JeremiahEdmond - Sequoyah
Drone Technology9Harley Warnke & Havyn WarnkeHominy
Drone Technology10Jaxon Remington & Gabby BarnesBeggs
Electrical Applications2Maddox Rice & Colton DrummondHominy
Electrical Applications3Brayden Hulsted & Edgar IzquierdoCarnegie
Electrical Applications4Luke Draffin & Kolton IngmireFrontier
Electrical Applications5Christian Sink & Adil UpadhyayCarnegie
Electrical Applications6Steven KoehnFrontier
Electrical Applications7Kera Beshirs & Hannah HarrisonNewkirk
Electrical Applications8Ellie Robertson & Soumya YennapuEdmond - Cheyenne
Flight1Keke AbaiStillwater JH
Flight2Steven KoehnFrontier
Flight3Peyton MahamEdmond - Heartland
Flight4Erica CodayAlva
Flight5Kolton IngmireFrontier
Flight6Tate CulpFrontier
Flight7Luke DraffinFrontier
Flight8Lexi MartinCommerce
Flight9Jackie MedinaCommerce
Flight10McKinnlee HawkFrontier
Forensic Technology1Sarah Fu & Wenddy HeEdmond - Cheyenne
Forensic Technology2Andy Tran & Kathy TranEdmond - Cheyenne
Forensic Technology3Laura Anton & Jocie SheltonAlva
Forensic Technology4Abbi Corbin & Hunter BuchananFrontier
Forensic Technology5Jamie Molina & Kaitlan PollockFrontier
Forensic Technology6Max Wong & Zach StevensEdmond - Heartland
Forensic Technology7Siven Panda & Kalen VincentEdmond - Heartland
Forensic Technology8Flora Johnson & Taia MarronEdmond - Cheyenne
Forensic Technology9Lucia Corredor & Eva WymerEdmond - Sequoyah
Forensic Technology10Enya Apanasova & Alex KotoucekNorman - Whittier
Junior Solar Sprint1Keke Abai & Brian YangStillwater JH
Junior Solar Sprint2Kaeden Micks & Marco UscangaStillwater MS
Junior Solar Sprint3Phoenix Lawrence & Colin HodgesCarnegie
Junior Solar Sprint4Eon Lim, Caden Grinsteiner, & Colby SchroederEdmond - Cheyenne
Junior Solar Sprint5Quinton Ceballos, Edgar Izquierlo, & Brayden HolstedCarnegie
Junior Solar Sprint6Bryce Burney & Peyton MahanStillwater MS
Junior Solar Sprint7Brice Jackson & Kayden GowdyCarnegie
Junior Solar Sprint8Waylen Looper & Matthue MooringBlackwell
Junior Solar Sprint9Bayleigh O'Brien, Madison Wather, & Grace HarrisonNewkirk
Leadership Strategies1Sarah Fu, Kathy Tran, & Setayesh KazempoorEdmond - Cheyenne
Leadership Strategies2Brian Yang, Keke Abai, & Aaron HubhachenStillwater JH
Leadership Strategies3Norah Scarbrough, Julia Cordonita, & Ethan VaughnAlva
Leadership Strategies4Mehdi Achour, Om Ghonsagi, Archisha BanerjeeBartlesville - Central
Leadership Strategies5Emily Carmichael, Scout Taggart, & Kaitlyn BraffordBeggs
Leadership Strategies6Jamie Molina, Haden Johnson, & Kaitlan PollockFrontier
Leadership Strategies7Grace Defee, Zoey Alodo, & Mackenzie RubienOologah
Leadership Strategies8Kylee Jewell, Laci Wright, & Ethan AchipaYukon
Leadership Strategies9Kalina Robb, Shon Watson, & Bradley VanHoutanYukon
Leadership Strategies10Emily Grove, Sara Dent, & Matison McConellBlackwell
Mass Production1Eon Lim , Saharsh Shubham, & Colby SchroederEdmond - Cheyenne
Mass Production2Kaitlin Cooper, Shelby Palmatary, Caely Agnew, & Callie PayneStillwater MS
Mass Production3Dylan Murphy & Eli DeSpainOologah
Mass Production4Elora Johnson & Sarah FuEdmond - Cheyenne
Medical Technology1Setayesh Kazempoor & Lauren PattonEdmond - Cheyenne
Medical Technology2Aaron Pan & Siddhartha SuebanEdmond - Heartland
Medical Technology3Kaitlyn Bradford, Jillian Remington, & Alyssa AntwineBeggs
Medical Technology4Avni Ohri & Aiswarya AjeshEdmond - Heartland
Medical Technology5Jacob Meng & Andrew ZhangEdmond - Cheyenne
Medical Technology6Chloe Whitsitt & Samantha VowellBlackwell
Prepared Speech1Chynne HornCarnegie
Prepared Speech2Kylee JewellYukon
Prepared Speech3Christian WidenerBlackwell
Prepared Speech4Grace ClarkCarnegie
Prepared Speech5Ava WilliamsFrontier
Prepared Speech6Ali SneathFrontier
Prepared Speech7Kylee RuffFrontier
Prepared Speech8Sydney MaupinBlackwell
Prepared Speech9Steven KoehnFrontier
Prepared Speech10Skylar RobinsonOologah
Problem Solving1Aaron Hubhachen & Ella DierlamStillwater JH
Problem Solving2Evan Esker & Drake EiselNorman - Whittier
Problem Solving3Jacob Oavis & Alex GardnerNorman - Whittier
Problem Solving4Abbi Corbin & Hunter BuchananFrontier
Problem Solving5Colby Schroeder & Caden BrinsteinerEdmond - Cheyenne
Problem Solving6Erica Coday & Elayna WarringtonAlva
Problem Solving7Paige Pratt & B.J. ChildsFrontier
Problem Solving8Kylie Jackson & Sara StevensCarnegie
Problem Solving9Julius Cardonita & Ethan VaughnAlva
Problem Solving10Emma Martin & Kylee ThompsonEdmond - Heartland
Promotional Marketing1Meyah MooringBlackwell
STEM Animation1Mehdi Achour & Om GhonsagiBartlesville - Central
Structural Engineering1Campbell Rice & Emily CarmichaelHominy
Structural Engineering2Jairyus PappanHominy
Structural Engineering3Bradley VanHoutan & Haley VonHoutanYukon
Structural Engineering4Yassin Soliman & Matthew LiStillwater MS
Structural Engineering5B.J. ChildsFrontier
Structural Engineering6Harley WarnkeHominy
Structural Engineering7Kaitlyn BradfordBeggs
Structural Engineering8Haden JohnsonFrontier
Structural Engineering9Conner SneathFrontier
Structural Engineering10Gabby Barns & Jaxon RemingtonBeggs
Tech Bowl1Jacob Meng, Eon Lim, & Jack LiEdmond - Cheyenne
Tech Bowl2KeKe Abai, Brian Yang, & Aaron HuhachenStillwater JH
Tech Bowl3Laura Anton & Ethan VaughanAlva
Tech Bowl4Maddox Rice, Colton Drummond, & Titus MurrayHominy
Tech Bowl5Conner Sneath, Hunter Buchanan, & Abbi CorbinFrontier
Tech Bowl6Ethan Weaver, Jacob White, & Cameron LakeyClaremore
Tech Bowl7Travis Goins, Xavier Gantt, & Ethan MapesCoweta
Tech Bowl8Hannah Harrison, Bayleigh O'Brien, & Grace HarrisonNewkirk
Tech Bowl9Jacob Davis, Alyssa Anderson, & Drake EiselNorman - Whittier
Tech Bowl10Ethan Achipa & Trevor WestfallYukon
VEX IQ1Stillwater 18721 AStillwater MS
VEX IQ2Heartland 91422 EEdmond - Heartland
VEX IQ3Blackwell 11370 ABlackwell
VEX IQ4Blackwell 11370 BBlackwell
VEX IQ5Cheyenne 11018 AEdmond- Cheyenne
VEX IQ6Cheyenne 11018 BEdmond - Cheyenne
VEX IQ7Stillwater 18721 BStillwater MS
VEX IQ8Cheyenne 11018 CEdmond - Cheyenne
VEX IQ9Blackwell 11370 CBlackwell
VEX IQ10Longfellow 27104Enid - Longfellow
Video Game Design1Jardon Rutredge & Andrew ZhengEdmond - Cheyenne
Video Game Design2Mera Tucker & Andy SindorfNewkirk
Video Game Design3Allen BarneyNewkirk
Video Game Design4Jaxon Brown & David MatthewsBlackwell
Video Game Design5Brandon Langbhen & Brett WiggintonOologah
Video Game Design6David Defretes, Zac Stine, & Camon RidingStillwater MS
Video Game Design7Hannah HarrisonNewkirk
Video Game Design8Joshua Lafferty & Axel PaigeBlackwell
Video Game Design9Jonathan StonerArnett
Video Game Design10Grace Harrison, Madison Wather, & Bayleigh O'BrienNewkirk

High School Results

>> Download High School Results 

Click on the column heading to sort by event, student/team, or school.
EventPlaceStudent/TeamSchool
Biotechnology Design1Abigail Weaver & Stormie LovanCommerce
Biotechnology Design2Aditi Gali & Neha GuruswamyEdmond Santa Fe
Biotechnology Design3Charleigh Haskins & Mia MillerBlackwell
Biotechnology Design4Joshua Robb & Nicole McKenzieNewkirk
Biotechnology Design5Miranda HighbyEdmond Santa Fe
Biotechnology Design6Michael Dong, Jacob Thomas, & Breden WestEdmond Santa Fe
Chapter Team1ClaremoreClaremore
Children's Stories1Jake Strother, Irving Macias, & Jacob FordEdmond North
Children's Stories2Joshua Robb & Nicole McKenzieNewkirk
Children's Stories3Christina PerezYukon
Children's Stories4Megan UnsellYukon
Children's Stories5Morgan Akins & Maeghan HajuyArnett
Children's Stories6Miranda HighbyEdmond Santa Fe
Debating Technological Issues1Michael Dong & Jacob ThomasEdmond Santa Fe
Debating Technological Issues2Ishan Bhanot & Akasha GuruswamyEdmond Santa Fe
Debating Technological Issues3Aditi Gali & Neha GuruswamyEdmond Santa Fe
Debating Technological Issues4Jasmine Berry & Alissa HeadleyBeggs
Debating Technological Issues5Christina Perez & Lance OwenYukon
Debating Technological Issues6Rebel Caldwell & Raychell BeshirsNewkirk
Digital Video Production1Akash GuruswamyEdmond Santa Fe
Digital Video Production2Michael Dong & Jacob ThomasEdmond Santa Fe
Digital Video Production3Aiden ThomasArnett
Dragster Design1Stormie LovanCommerce
Dragster Design2Abigail WeaverCommerce
Dragster Design3Gaby MedinaCommerce
Dragster Design4Ethan MayesCoweta
Dragster Design5Rebel CaldwellNewkirk
Dragster Design6Leo SherfieldU.S. Grant
Extemporaneous Speech1Ishan BhanotEdmond Santa Fe
Extemporaneous Speech2Michael DongEdmond Santa Fe
Extemporaneous Speech3Chris TorresU.S. Grant
Extemporaneous Speech4Jovona EliasCommerce
Extemporaneous Speech5Justice WestArnett
Extemporaneous Speech6Emiliano PerezEdmond Santa Fe
Extemporaneous Speech7Michelle LangNewkirk
Extemporaneous Speech8Christina PerezYukon
Extemporaneous Speech9Kaiden GregoryNewkirk
Extemporaneous Speech10Alyssa MillerYukon
Forensic Science1Joshua Robb & Nicole McKenzieNewkirk
Forensic Science2Brandon Robertiello & DeKaylie ThompsonEdmond Santa Fe
Forensic Science3Jasmine Berry & Alissa HeadleyBeggs
Forensic Science4Braden Nickel & Aiden HurleyYukon
Forensic Science5Aditi Gali & Neha GuruswamyEdmond Santa Fe
Forensic Science6Michelle Lang & Keitha SpottedBearNewkirk
Music Production1Kycen PetersenFrontier
Music Production2Joshua Robb & Nicole McKenzieNewkirk
Music Production3Ishan BhanotEdmond Santa Fe
Photographic Technology1DeKaylie ThompsonEdmond Santa Fe
Photographic Technology2Akash GuruswamyEdmond Santa Fe
Photographic Technology3Brandon RobeitielloEdmond Santa Fe
Photographic Technology4Chris TorresU.S. Grant
Photographic Technology5Jessica RodriguezU.S. Grant
Prepared Presentation1Ishan BhanotEdmond Santa Fe
Prepared Presentation2Mia MillerBlackwell
Prepared Presentation3Brenden WestEdmond Santa Fe
Promotional Design1Akash GuruswamyEdmond Santa Fe
Promotional Design2Jacob FordEdmond North
Promotional Design3Jacob ThomasEdmond Santa Fe
Promotional Design4Ian WaycasterBlackwell
Structural Design & Engineering1Carson Wright & Baylor ChristyBeggs
Structural Design & Engineering2Corey Vick & Abidat OlaniyanMetro Tech
Structural Design & Engineering3Eduar Carreon & Jonathan HernandezU.S. Grant
Technology Bowl1Andrew Eastmond, Erick Gonzalez, & Vincent ServatiMetro Tech
Technology Bowl2Mason Turgeon, Morgan Eubanks, & Wayne ThornburgSand Springs
Technology Bowl3Carson Wright, Baylor Christy, & Jasmine BerryCarnegie
Technology Bowl4Jamil Matin, Molly Andrews, & Grace BrasfieldClaremore
Technology Bowl5Katy Grubbs, Tate McSpadden, & Eva WilsonClaremore
Technology Bowl6Dillon Marshall, Caleb Jeffrey, & Alex BurkeYukon
Technology Bowl7Aditi Gali, Neha Guruswamy, & Miranda HighbyEdmond Santa Fe
Technology Bowl8Leo Sherfield & Jonathan HernandezU.S. Grant
Technology Bowl9Rebel Caldwell, Raychell Beshirs, & Krysta LeonardNewkirk
Technology Problem Solving1Carson Wright & Baylor ChristyBeggs
Technology Problem Solving2Andrew Eastmond & Vincent ServatiMetro Tech
Technology Problem Solving3Ruby Amendondo & Miguel SanchezMetro Tech
Technology Problem Solving4Kycen PetersenFrontier
Technology Problem Solving5Rebel Caldwell & Raychell BeshirsNewkirk
Technology Problem Solving6Morgan Eubanks & Mason TurgeonSand Springs
Technology Problem Solving7Megan Unsell & Alyssa MillerYukon
Technology Problem Solving8Abigail Weaver & Ethan MyersCommerce
Technology Problem Solving9Caleb Jeffrey & Dillon MarshallYukon
Transportation Modeling1Emiliano PerezEdmond Santa Fe
Video Game Design1Kaiden Gregory & Chase WatsonNewkirk
Video Game Design2Sandra Flores & Morgan AkinsArnett
Video Game Design3Dillon Marshall & Caleb JeffreyYukon

Contact Us

If you have any questions or comments, please feel free to contact us.

Mail: Frontier TSA
Alan Bell, Advisor
Frontier Public Schools
P.O. Box 130, HWY 15
Red Rock, OK 74651

Phone: (580) 723-4361
Fax: (580) 723-4516
E-mail: [email protected]



View Frontier High School in a larger map